Krzywym okiem zgryźliwego optymisty

Sekret zawodowej satysfakcji

 

Powiadają ludzie, że trzeba robić w życiu coś, co się lubi. A najlepiej robić to zawodowo. Wtedy ponoć człowiek osiąga satysfakcję i zadowolenie, a może nawet i tak zwane szczęście. Hmm, w zasadzie czemu by się z tym nie zgodzić... Śmiem jednak twierdzić, że sekret udanego życia zawodowego jest nieco bardziej skomplikowany i lapidarne stwierdzenie, że trzeba po prostu lubić swoją robotę, zwyczajnie nie wystarcza. Potrzeba czegoś więcej. Czego?

 

Ano, oprócz tego, że dobrze jest lubić to, co się robi, konieczne jest jeszcze robić coś, co człowiekowi wychodzi. Bo jak się robi tylko coś, co się lubi, ale to coś notorycznie nie wychodzi, to praca zamieni się w mozół, trud i znój, a każde zarobione pieniądze będą wydawać się marnym groszem. Człowiek potrzebuje satysfakcji z pracy, a tylko praca, której owocem jest jakiś sukces, daje satysfakcję. Śmiem twierdzić, że jest to regułą, nawet jeśli są od niej jakiekolwiek wyjątki. Podobno George Orwell uwielbiał majsterkować, ale cokolwiek by nie zrobił, czego by nie wystolarzył, było tragiczną partaniną i nie dało się tego używać. Dlatego chyba poświęcił się pisarstwu... I to całe szczęście dla użytkowników mebli w jego najbliższym otoczeniu! A jeszcze większe szczęście dla wielbicieli jego pisarskiego talentu (vivat aspidistra!)

 

Myliłby się jednak ktoś, kto by mniemał, że starczy jedynie lubić to, co się robi, robiąc to dobrze i solidnie. To nadal za mało. Do zawodowego sukcesu brakuje jeszcze trzeciego elementu układanki. Trzeba robić to, co się lubi, robiąc jednocześnie coś, co wychodzi, a ponadto - coś, za co jest się docenionym. Bo jeżeli nie jest się docenianym za swoją pracę, to każde zajęcie zamieni się w trud i znój, a każdy zarobiony w ten sposób pieniądz wyda się człowiekowi marnym groszem. Bez względu na to, czy się robi to, co się lubi, i czy to człowiekowi jakoś wychodzi. Wspomnijcie kochani Van Gogh'a. Podobno sprzedał za swego życia tylko jeden obraz... No i bądź tu Van Gogh'iem!

 

Wszystkim życzę dużo szczęścia i satysfakcji z pracy, tudzież sutego doceniania...